Targowisko Miejskie otwarte od 25 kwietnia

Na początku przepraszam za mały wywód, ale jest on konieczny.

Decyzja, którą podejmuję nie jest zgodna z moją wiedzą, mającą źródło u specjalistów wypowiadających się w obszarach obecnie trwającej pandemii.

Uważam, że znoszenie obostrzeń w momencie nasilającej się liczby zachorowań jest co najmniej niefrasobliwe i nielogiczne. Z drugiej strony rozumiem jednak naciski osób pozbawionych źródła dochodów, przy zagmatwanych i niejasnych przepisach, dotyczących numerów poszczególnych tarcz
 i niemożności prognozowania obecnego stanu.

To wszystko jest bardzo trudne, budząc w nas wzajemne pretensje.

Zapewniam, że od początku wystąpienia zagrożenia, wszystkie kroki jakie podejmujemy w gminie Wieruszów, wynikają z prostej i jakże podstawowej rzeczy: strachu i troski o zdrowie i życie Mieszkańców. To, że niektórzy przeliczają obecne statystyki na zwykłą grypę, teorie spiskowe i zasadę, że wszystkich może to dotknąć, tylko nie mnie, zostało moim zdaniem definitywnie przekreślone przykładem premiera Borisa Johnsona. Opinie brytyjskiego szefa rządu na temat koronawirusa przybrały w ciągu kilku dni radykalne zmiany – „wystarczyły”: zakażenie i ściany oddziału intensywnej opieki medycznej. Odnoszę wrażenie, że jeszcze wiele osób dąży do tego modelu.

Z drugiej strony – jak wyżej wspomniałem – obawiam się, że COVID-19 zacznie także zbierać swoje żniwo z przyczyn ekonomicznych, nie kończąc się – niestety – tylko na upadłościach, pętlach kredytowych czy stresie i załamaniach nerwowych.

W związku z tym, że nasze obostrzenia przestają w jakikolwiek sposób korelować z odgórnymi, stając się pozbawionymi sensu – przy dodatkowym braku czytelnej pomocy – podejmuję decyzję
o dopuszczeniu ruchu targowego.

Będzie się on odbywał na zmienionych nieco zasadach.

W ostatnich słowach uprzejmie proszę o zachowanie wzajemnego szacunku pomiędzy trzema stronami: Handlującymi, Kupującymi i Obsługą Targu. Ci ostatni podejmują się tego – mimo zagrożenia – chcąc także wyjść Państwu naprzeciw.

Rafał Przybył

ZASADY FUNKCJONOWANIA TARGOWISKA MIEJSKIEGO W WIERUSZOWIE W OKRESIE EPIDEMII

1.Targowisko Miejskie otwarte będzie w środy i w soboty w godzinach od 9.00 do 15.00.

Data rozpoczęcia funkcjonowania – najbliższa sobota, 25 kwietnia 2020 r.

2.Właściciele stoisk wjeżdżać będą na targ od godziny 8.00 jedną bramą, przylegającą do ulicy Okrzei.

3.Maksymalnie na targu będzie mogło funkcjonować 60 stoisk.  Decyduje kolejność zgłoszeń

– targ ŚRODOWY – zgłoszenia do wtorku do godziny 15.30,

-targ SOBOTNI – zgłoszenia do piątku do godziny 15.30

Zgłoszenia przyjmowane są od godziny 7:30 do godziny 15:30 pod numerem telefonu: 62 78 32 625.

W zgłoszeniu należy podać deklarowaną liczbę metrów stoiska. W kolejnym dniu targowym pierwszeństwo będą mieli właściciele stoisk, którzy nie zostali uwzględnieni wcześniej.

1. Kupujący będą wchodzili na plac targowy i wychodzili stamtąd jedną bramą od ulicy Polnej (na wysokości tzw. Szubienicy).
  2. Maksymalna liczba kupujących na targu to 60 osób, nadzorowana przez służby targowe.
  3. Każdy handlujący i kupujący obowiązkowo mają być w maseczkach zasłaniających usta i nos.
  4. Każdemu kupującemu przy wejściu na targowisko, pracownicy zdezynfekują dłonie.
  5. Każdy handlujący winien mieć swoje stoisko wyposażone w środki dezynfekujące bądź rękawiczki.
  6. W związku z minimalizowaniem zagrożenia, każdy handlujący powinien po pracy uporządkować swoje stanowisko do stanu w jakim je zastał – śmieci i opakowania winny być sprzątnięte.

Handel może odbywać się wyłącznie na wyznaczonym, zamkniętym terenie.

Należy bezwzględnie stosować się do komunikatów i zaleceń pracowników obsługi targowiska.

Zarówno sprzedających jak i kupujących prosimy o bezwzględne zapoznanie się i przestrzeganie wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego: