Logo Wieruszów wersja czerwono - czarna

Mieszkaniec Wieruszowa współorganizatorem uczczenia legendy Formuły 1

Piotr Tajster, rodowity wieruszowianin, wolontariusz od 22 lat, uczestniczył w niezwykłym przedsięwzięciu – 18 września w Wałbrzychu odsłonięty został pomnik legendy Formuły 1 Ayrtona Senny.

Pan Piotr swoją przygodę z wolontariatem rozpoczął w czasach szkolnych, dzięki naborowi prowadzonemu przez Henrykę Sokołowską, prezes Stowarzyszenia Integracyjnego „Klub Otwartych Serc”: – Centrum wolontariatu stworzone przez panią Henrykę Sokołowską było początkiem, swoistym domem idei wolontariatu, która towarzyszy mi do tej pory – opowiada. – Bycie wolontariuszem podczas organizacji wielu imprez, w tym spartakiad, było dla mnie świetną szkołą – zaznacza, pokazując liczne podziękowania i dyplomy oraz najważniejsze wyróżnienie – Złotą Oznakę „Otwarte Serce” przyznaną przez wieruszowski SiKOS. – Otrzymałem również dyplom uznania za pracę wolontariusza od Stałego Koordynatora Narodów Zjednoczonych USA w Polsce Marc Destanne de Bernis w roku wolontariatu 2001. Dyplomy były przyznawanie na podstawie działań wolontariuszy z całego województwa łódzkiego. Było to wyróżnienie za działanie na rzecz osób z niepełnosprawnością i chorobą oraz Powiatu, jak i Miast i Gminy Wieruszów – opowiada wieruszowianin.

Motoryzacyjne hobby i fascynacja samochodami, która towarzyszyła mu od najmłodszych lat przerodziły się w sposób na życie – P. Tajster wykładał dziennikarstwo motoryzacyjne w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu.

Dzięki zdobytym tam kontaktom, jako wolontariusz rozpoczął współpracę z Jerzym Mazurem, znanym polskim kierowcą rajdowym i wyścigowym – uczestniczącym m.in. w jubileuszowej edycji X Rajdu Paryż-Dakar 1988 roku – i społecznikiem, który założył w Wałbrzychu Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych. Na terenie tego prywatnego muzeum dziesięć lat temu powstała ulica Ayrtona Senny, która pięć lat później uzyskała status miejski. Teraz stanął tam pomnik legendarnego Brazylijczyka, który był także wspaniałym człowiekiem pomagającym innym, przekazując – w większości przypadków anonimowo – setki milionów dolarów na cele społeczne. Założył m.in. fundację zajmującą się edukacją dzieci z biednych rodzin w Ameryce Południowej.

Jerzy Mazur, który poznał Sennę w 1986 roku podczas zawodów Formuły Easter na torze Hungaroring, zrealizował to wyjątkowe przedsięwzięcie dzięki wsparciu przyjaciół i sponsorów.

Piotr Tajster z Wieruszowa wspierał zmierzające ku temu działania jako grafik, zajmując się stroną internetową, obróbką komputerową, a także promocją i stroną organizacyjną wydarzenia. Stał się częścią zespołu, który przez 3 lata pracował na rzecz realizacji idei J. Mazura. Uczestniczył też w uroczystości odsłonięcia pomnika – pierwszego na świecie usytuowanego w miejscu, które nie jest personalnie związane z Senną – dwa poprzednie znajdują się w jego rodzinnej Brazylii oraz na torze Imola we Włoszech, na którym kierowca zginął 1 maja 1994 roku w tragicznym wypadku podczas Grand Prix San Marino.

Prezentowane zdjęcia chronione są prawem autorskim i należą do Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu – zakaz kopiowania

Podobne artykuły