Mamy przyjemność zaprezentować kolejną postać, która otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wieruszów. Tym człowiekiem jest Jerzy Jan Koralewski.
W 1966 roku ukończył studia na wydziale elektrycznym Politechniki Poznańskiej. Od lat 60-tych do roku 2001 pracował w Telewizyjnym Ośrodku Nadawczym w Poznaniu, Zakładach Prefabet i Zakładach Automatyki Przemysłowej w Ostrowie Wielkopolskim. Był również nauczycielem w Zespole Szkół Technicznych przy Mera-ZAP.
W 1964 roku wstąpił do Stowarzyszenia Elektryków Polskich. W latach 1966–1981 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
W październiku 1980 roku wstąpił do „Solidarności”, należał do założycieli jej struktur w dawnym Województwie Kaliskim. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów „Solidarności” w 1981. Represjonowany w okresie stanu wojennego.
Był posłem X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Zasiadał także w Sejmie II i III kadencji. W tej ostatniej pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
W 2001 roku bez powodzenia ubiegał się o reelekcję, a w roku 2004 o mandat posła do Parlamentu Europejskiego.
Był członkiem władz Unii Demokratycznej, następnie Unii Wolności. Od roku 2005 należał do Partii Demokratycznej. Zasiadał w zarządzie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i był przewodniczącym Koła Chopinowskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Uchwała Nr XIII/105/99 Rady Miejskiej w Wieruszowie z dnia 22 czerwca 1999 roku
Uzasadnienie do w/w uchwały:
Jerzy Koralewski urodził się 16 grudnia 1939 roku w Ostrowie Wielkopolskim, żonaty, dwóch synów. W roku 1958 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie
Wielkopolskim. W 1966 roku ukończył Politechnikę Poznańską Wydział Elektryczny uzyskując tytuł inżyniera elektryka. W latach 1960 – 1963 pracował jako technik w Telewizyjnym Ośrodku Nadawczym w Poznaniu a w latach 1963 – 1967 w Zakładach Automatyki Przemysłowej w Ostrowie Wielkopolskim. Od 1967 roku do 1979 roku był głównym energetykiem w Zakładach PREFABRET w Ostrowie Wielkopolskim. W 1979 roku rozpoczął pracę w Zakładach Automatyki Przemysłowej w Ostrowie Wielkopolskim.
Współzałożyciel struktury NSZZ Solidarność, a w roku 1980 – zakładowych, miejskich i wojewódzkich. Był delegatem na I Zjazd NSZZ Solidarność w 1981 roku w Gdańsku. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Wielkopolska południowa przed stanem wojennym. W czasie stanu wojennego prowadził działalność podziemną, był represjonowany i aresztowany. W 1989 roku był współzałożycielem Komitetów Obywatelskich w Ostrowie Wielkopolskim. Poseł na Sejm III kadencji, wiceprzewodniczący Komisji Ochrony Konkurencji i Konsumentów, członek Komisji Finansów Publicznych.
Jest współzałożycielem Unii Demokratycznej – Unii Wolności i delegatem na wszystkie Zjazdy Krajowe. Jest członkiem kolejnych Rad Krajowych, przewodniczącym Rad Regionalnych UDiUW w Kaliszu, wiceprzewodniczącym Rady Regionalnej UW Województwa Wielkopolskiego. Jest również członkiem Zarządu Regionalnego Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Kaliszu i członkiem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Aktywnie włączył się w batalię o Powiat Wieruszowski i jego tworzenie, zwłaszcza w okresie marzec – sierpień 1998 roku. Dzięki staraniom Posła mogła zaistnieć w Wieruszowie tak ważna placówka jak Urząd Skarbowy.