Logo Wieruszów wersja czerwono - czarna

Relacja ze spotkania z cyklu „Energetyka Obywatelska” w WDK

5 kwietnia 2019 r. o godzinie 18.30, w Wieruszowskim Domu Kultury odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Energetyka Obywatelska”. Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia przez dr inż. Annę Dyląg czym tak naprawdę jest energetyka obywatelska i jakie są oczekiwania w związku z jej wdrażaniem na terenie gminy Wieruszów. Energetyka obywatelska to podejście, gdzie swój udział w gminnym zarządzaniu energią mają Mieszkańcy i lokalne firmy. Takie współdziałanie ma na celu zwiększyć zaangażowanie w ochronę środowiska, ograniczyć koszty energii, a także zarządzać energią w sposób bardziej efektywny. Dr inż. Anna Dyląg przypomniała również, że plan, który jest wdrażany w gminie Wieruszów jest stosowany w Danii i odniósł tam sukces, dlatego też planowane są dalsze rozmowy z Mieszkańcami, spotkania w szkołach i z przedsiębiorcami, aby również w naszej gminie wdrożyć system zarządzania energią oparty na współdziałaniu.

W kolejnej części spotkania został przybliżony program „Czyste Powietrze” przez przedstawiciela fundacji „Czyste Powietrze” – Michała Ziębę. Jest to kompleksowy program, który ma na celu zmniejszenie, a nawet uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, aby efektywnie zarządzać energią. Szczegóły programu dostępne są na stronie NFOŚiGW: http://nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/o-programie-czyste-powietrze-/ jak i na stronie WFOŚiGW w Łodzi: http://www.wfosigw.lodz.pl/czyste_powietrze,46,518.html. Ponadto pomoc w wypełnieniu wniosków bezpłatnie oferuje Fundacja „Czyste Powietrze” https://fundacjaczystepowietrze.pl/. Do Fundacji możemy również kierować wszelkie pytania dotyczące programu za pomocą Facebooka, infolinii: 91 3000 222 czy też drogą mailową na adres: kontakt@fundacjaczystepowietrze.pl.

Ostatnim punktem spotkania była prezentacja przez przedstawicieli zaproszonych firm rozwiązań pozwalających zaoszczędzić energię w naszych domach i przedsiębiorstwach. Przedstawiciel firmy ECOINSTAL przybliżył podstawowe informacje o systemie rekuperacji. Zaletą zastosowania tego systemu jest uzyskanie wymiany zużytego powietrza oraz jego filtrację, możliwość kontroli ilości powietrza dostarczanego do pomieszczenia oraz przede wszystkim oszczędności na ogrzewaniu, ponieważ system ten zapewnia wentylację mechaniczną powietrza z odzyskaniem ciepła. Z kolei Kamil Dyląg z firmy ABC ENERGIA zaprezentował zalety instalacji fotowoltaicznej oraz folii grzewczej, gdzie przy połączeniu obu rozwiązań możemy stworzyć budynek samowystarczalny energetycznie. Następnie Bartosz Pawlak z firmy CELS wskazał zalety zastosowania pianki poliuretanowej w ociepleniu budynku jako rozwiązanie zapewniające wysoką szczelność, paraprzepuszczalność, wysoką odpornością na palność oraz trwałość na długie lata. Ostania z zaproszonych firm – CALDO TECH Wojciech Jastrzębski, prezentowała korzyści z zastosowania pomp ciepła, zwłaszcza gruntowych, które zapewniają stabilne źródło ciepła i mają długą żywotność.

Spotkanie zakończyło się dyskusją uczestników i pytaniami do prelegentów, którzy z zaangażowaniem wyjaśniali poruszone kwestie.

 

 

Podobne artykuły