Logo Wieruszów wersja czerwono - czarna

Kościół i klasztor oo. Paulinów w Wieruszowie

pauliniPoczątki klasztoru oo. Paulinów w Wieruszowie łączą się z osobą sędziego wieluńskiego Bernarda Wierusza. W 1401 roku ufundował on klasztor przy drewnianym kościółku pw. Świętego Ducha, położonym nad Prosną u bram miasta Wieruszowa. 

Obraz Pana Jezusa Pięciorańskiego jest najcenniejszą, ale nie jedyną pamiątką po czasach dawnej świetności miasta. Wiele sławy przysporzył mu bohaterski obrońca Jasnej Góry z czasów potopu szwedzkiego, o. Augustyn Kordecki, który w 1673 r. w czasie wizytacji wieruszowskiego konwentu niespodziewanie zmarł w 70 roku życia. 

Kolejne ważne wydarzenie dla klasztoru to rok 1680, kiedy to bp. Mikołaj Oborski konsekruje nowo wzniesioną świątynię, umieszczając w ołtarzowych mensach relikwie świętych męczenników – Grzegorza, Maksyma i Witalisa oraz szczątki św. Kandydy.

Bazylika do dziś zadziwia barokowym wystrojem wnętrza. Najpiękniejsze dzieła to: osiem, wspaniale przyozdobionych rzeźbami i złoceniami, bocznych ołtarzy, wykonana w podobnym stylu ambona, a także scena ukrzyżowania z ołtarza głównego.

(Źródło strony: www.wieruszow.paulini.pl)

 

 paulini

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć wirtualny spacer po obiekcie
(Wirtualne zwiedzanie wykonał Janusz Kania)

Podobne artykuły

Skip to content