Lokalny Program rewitalizacji dla Gminy Wieruszów na lata 2017-2023

Z przyjemnością informujemy Państwa, że na listopadowej sesji Rada Miejska w Wieruszowie przyjęła Lokalny Program rewitalizacji dla Gminy Wieruszów na lata 2017-2023.
Link do dokumentu: (.pdf)
Jest to dokument strategiczny dla gminy, który zakłada weliminowanie problemów we wskazanych sektorach. Dokument ten jest zbieżny ze Strategią Rozwoju Gminy Wieruszów na lata 2015-2020, która wskazywała na potrzebę działań rewitalizacyjnych. Konieczność rewitalizacji dotyczy tzw starej części miasta Wieruszowa oraz na Mariance(szczegółowa mapa obszaru ujętego w rewitalizacji znajduje się na str 131 dokumentu). W tym obszarze określonym jako zdegradowany i przeznaczony do rewitalizacji, następuje koncentracja negatywnych zjawisk społecznych, bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu edukacji i kapitału społecznego w połączeniu z degradacją środowiska naturalnego i przestrzenno-funkcjonalnego. Zjawiska te wynikają ze Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Wieruszów na lata 2014-2020.
Pozostałe cele strategiczne ujęte w Programie rewitalizacji również wskazują na konieczność podjęcia stosownych działań rewitalizacyjnych.
W programie ujęto działania, które w najbliższych latach powinny zostać zrealizowane z wykorzystaniem środków unijnych, innych środków publicznych oraz prywatnych.
Podstawowe projekty rewitalizacyjne ujęte w programie to (str 152 i kolejne dokumentu):
– rozwój kompetencji uczniów poprzez zwiększenie jakości oferty edukacyjnej szkół w naszej gminie
– organizowanie społeczności lokalnej w gminie
– rewitalizacja centrum Wieruszowa i obszaru Marianka Park
– ekologiczny Wieruszów
– powrót do aktywności społecznej i zawodowej
– Wieruszowski Uniwersytet III Wieku
– ograniczenie niskiej emisji w gminie
Program uwzględnia także uzupełniające obszary tematyczne ujęte w dokumencie od str 172.
Dokument ten umożliwi gminie, instytucjom, podmiotom prywatnym, osobom fizycznym, stowarzyszeniom, związkom wyznaniowym z terenu Gminy Wieruszów pozyskiwanie środków finansowych na realizację swoich zadań spójnych z zadaniami ujętymi w w/w programie, wymagających rewitalizacji w szerokim tego słowa znaczeniu.
Gmina Wieruszów nie zleciła opracowania w/w dokumentu firmom zewnętrznym – opracowali go pracownicy urzędu, którzy tworzyli zespół osób zatrudnionych w urzędzie w każdym z funkcjonujących tutaj wydziałów.
Link do zarządzenia o powołaniu zespołu: http://bip.wokiss.pl/wieruszowm/
Złożyliśmy wniosek do konkursu organizowany przez Województwo Łódzkie oraz Ministerstwo Rozwoju i otrzymaliśmy w konkursie dotacji na „Przygotowanie programów rewitalizacji” dofinansowanie na opracowanie tego dokumentu w wysokości 120.438,00 zł.