Logo Wieruszów wersja czerwono - czarna

Potrzebujesz pomocy?

Postać pochylona nad problememSzanowni Mieszkańcy Gminy Wieruszów

Po raz kolejny mam odwagę zwrócić się do Państwa z apelem i prośbą o pomoc. Mieszkańcy gminy Wieruszów niejednokrotnie już udowadniali, że są osobami wrażliwymi, otwartymi i przygotowanymi do współpracy na obszarze pomocy środowiskom słabszym lub dotkniętym różnego rodzajami dysfunkcjami. Nie tylko zaangażowanie w akcje, ale przede wszystkim szybkie i odpowiedzialne reakcje, wielokrotnie zapobiegły tragediom lub pozwoliły dotrzeć do zagrożonych środowisk z odpowiednimi narzędziami wsparcia. List, który publikujemy dotrze także do Was drogą tradycyjną. Skorzystajcie proszę z tych informacji.

Życząc spokoju i zdrowia, pozdrawiam i dziękuję za pomoc i współpracę

Rafał Przybył


List od burmistrza Wieruszowa do wszystkich środowisk – także zagrożonych lub dotkniętych problemem uzależnienia

Problematyką uzależnień i powiązanych z nimi trudnościami w szczególności w gminie Wieruszów zajmuje się SP ZOZ „Miejski Ośrodek Profilaktyki, Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Wieruszowie”. Jest to placówka medyczna zajmująca się leczeniem uzależnień od substancji psychoaktywnych takich jak alkohol, narkotyki, leki i inne oraz uzależnień behawioralnych dotyczących hazardu, Internetu, pracoholizmu i innych.

Leczenie uzależnień prowadzone jest w formie psychoterapii indywidualnej i grupowej, które tworzą całość programu terapeutycznego. Doświadczenie terapeutyczne wskazuje, że uzależnienie to choroba! Bez podjęcia leczenia szanse na wyzdrowienie są znikome, gdyż samotna walka z nałogiem często jest wysiłkiem ponad ludzką miarę.

Ofertę kierujemy również do rodzin osób uzależnionych, do osób, które doświadczają bezsilności wobec uzależnienia bliskiej osoby. Podczas terapii współuzależnienia zwracamy uwagę, aby rodzina nie ponosiła już więcej kosztów z powodu osoby uzależnionej. 

Prowadzimy Centrum wsparcia psychologicznego dla osób z problemem przemocy w rodzinie. Jest to oddziaływanie psychologiczne adresowane do osób doznających przemocy, jak również do sprawców.

Realizujemy także Warsztaty psychologiczne dla dzieci i młodzieży pn. „Ja też potrafię”. Wiodącym celem warsztatów jest wzmocnienie psychologiczne dzieci w kontekście efektywnego radzenia sobie w środowisku rówieśników, wzmocnienia własnej wartości, wzbogacenia poczucia odpowiedzialności oraz minimalizowanie skłonności do uzależnień.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą strona internetową: http://moptuiw.wieruszow.pl/ . Tam znajdziecie szczegółowy opis w/w działań Ośrodka. 

Zasady zapisu:

Na pierwszą wizytę można umówić się:

Pierwsza rozmowa jest zawsze niezobowiązująca. Słuchamy historii osoby, proponujemy formę wsparcia i dajemy czas na przemyślenie, czy warto skorzystać z naszej oferty wsparcia.

Trzeba pamiętać, że każda rozmowa w Ośrodku jest w atmosferze absolutnej tajemnicy terapeutycznej.

Świadczenia zdrowotne na rzecz osób korzystających z pomocy Ośrodka są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia lub Gminę Wieruszów, więc są całkowicie BEZPŁATNE!

Należy również wiedzieć, że w naszej pracy kierujemy się zasadą, że terapia jest dla człowieka a nie człowiek dla terapii, w związku z tym każdy kto podejmuje u nas leczenie realizuje osobisty plan terapii dostosowany do własnej, specyficznej sytuacji.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieruszowie w swojej działalności statutowej może zaoferować pomoc w wielu sytuacjach, między innymi w znalezieniu Ośrodka leczącego uzależnienia różnego rodzaju, pomoc materialną i niematerialną w sytuacjach kryzysowych. W OPS funkcjonuje Zespół Interdyscyplinarny powołany przez Burmistrza Wieruszowa, który rozwiązuje sprawy związane z przemocą w rodzinach. W Zespole działają specjaliści z róźnych obszarów, którzy mają wiedzę i kompetencje do rozwiązywania problemów społecznych. Wszyscy specjaliści są zobowiązani do utrzymania tajemnicy zawodowej. Wachlarz pomocowy jest duży, pracownicy socjali Ośrodka dopasowują formę pomocy do sytuacji osoby bądź rodziny. Zachęcamy do zapoznania się z naszą strona internetową: http://mgops.pl/

Kontakt: 62 78 41 554 lub 62 78 41 199

Powiatowy Urząd Pracy w Wieruszowie działa w oparciu o Ustawę z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Działalność Urzędu koncentruje się przede wszystkim na promocji zatrudnienia, łagodzeniu skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej.  PUP oferuje formy pomocy przewidziane zarówno dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, jak również dla pracodawców i przedsiębiorców. W roku bieżącym realizujemy następujące usługi i instrumenty rynku pracy:

  1. Pośrednictwo pracy – jest jedną z podstawowych usług rynku pracy, realizowaną
    na rzecz poszukujących pracy oraz pracodawców. Najważniejszymi działaniami podejmowanymi w ramach usługi jest pozyskiwanie od pracodawców ofert pracy, które następnie upowszechniane są do publicznej wiadomości. Pośrednictwo pracy stnowi pomoc bezrobotnym i poszukującym pracy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia, a pracodawcom w pozyskaniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.
  2. Poradnictwo zawodowe polega na udzielaniu bezrobotnym i poszukującym pracy pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu lub miejsca pracy oraz w planowaniu rozwoju kariery zawodowej, a także na przygotowaniu do lepszego radzenia sobie
    w poszukiwaniu i podejmowaniu pracy.
  3. Szkolenia dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy – są formą aktywizacji zawodowej finansowaną przez urząd pracy, prowadzoną w formie kursu obejmującego przeciętnie nie mniej niż 25 godzin zegarowych w tygodniu. Szkolenia jako forma wspierająca zatrudnienie polegają na udzieleniu osobom bezrobotnym, poszukującym pracy i zagrożonym utratą pracy pomocy w uzyskaniu nowych kwalifikacji dostosowanych do potrzeb rynku pracy.
  4. Staż i bon stażowy – to nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy, poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Bon stażowy jest instrumentem aktywizacji bezrobotnych do 30. roku życia, stanowiącym gwarancję skierowania do odbycia stażu u pracodawcy wskazanego przez bezrobotnego na okres 6 miesięcy, o ile pracodawca zobowiąże się do zatrudnienia bezrobotnego po zakończeniu stażu przez okres 6 miesięcy.
  5. Prace interwencyjne – oznaczają zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę
    z częściowym dofinansowaniem pracodawcy wynagrodzenia przez urząd pracy. Celem jest ułatwienie bezrobotnym powrotu na rynek pracy.
  6. Roboty publiczne oznaczają zatrudnienie bezrobotnego w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy przy wykonywaniu prac finansowanych lub dofinansowanych ze środków samorządu terytorialnego, budżetu państwa, funduszy celowych, organizacji pozarządowych, spółek wodnych i ich związków.
  7. Dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej – jest to forma, która może być udzielana bezrobotnemu lub poszukującemu pracy niepozostającemu
    lub niewykonującemu innej pracy zarobkowej opiekunom osoby niepełnosprawnej,
    z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów
    o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów
    o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, absolwentom centrum integracji społecznej oraz absolwentom klubów integracji społeczne.
  8. Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy to pomoc finansowa udzielana przez PUP w związku z utworzeniem lub doposażeniem stanowiska pracy i zatrudnieniem na tym stanowisku skierowanej osoby bezrobotnej przez okres 24 miesięcy.
  9. Bon na zasiedlenie – forma ta adresowana jest do osób bezrobotnych do 30. roku życia podejmujących poza miejscem dotychczasowego zamieszkania zatrudnienie, bądź inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą, jeżeli z tytułu ich wykonywania będzie osiągał wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę brutto oraz będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym.
  10. Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem – przysługuje osobie bezrobotnej posiadającej co najmniej 1 dziecko do 6. roku życia lub co najmniej 1 dziecko niepełnosprawne do 18. roku życia. Następuje po udokumentowaniu poniesionych kosztów.
  11. Bon zatrudnieniowy stanowi gwarancję zrefundowania pracodawcy części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem bezrobotnego posiadacza bonu. Forma ta adresowana jest do osób bezrobotnych do 30. roku życia. Celem tego instrumentu jest zachęcenie młodych bezrobotnych
    do samodzielnego podejmowania działań zmierzających do uzyskania zatrudnienia.
  12. Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną cześć Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników
    i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki.

W gminie Wieruszów od 2018 roku funkcjonuje program “Odpracuj swój dług”. Osoby, które zalegają z należnościami za wynajem mieszkań z gminnego zasobu mogą zmniejszyć zobowiązania na rzecz samorządu poprzez angażowanie się w prace związane z porządkami w parkach, na ulicach, chodnikach, przy utrzymaniu zieleni miejskiej oraz przy prostych pracach remontowych i administracyjnych.

Warunkiem uczestnictwa w programie jest złożenie wniosku u zarządcy gminnego zasobu mieszkaniowego, którym jest Przedsiębiorstwo Komunalne SA w Wieruszowie. Po pozytywnej weryfikacji wniosku, z osobą zainteresowaną odpracowaniem długu zostanie podpisana umowa umożliwiająca odpracowanie zaległości. Więcej informacji w tym temacie można uzyskać w siedzibie urzędu lub w Przedsiębiorstwie Komunalnym. 

Osoby chcące zmaksymalizować anonimowość mogą się zwracać bezpośrednio do Burmistrza Wieruszowa – Rafała Przybyła: 577 566 664

Burmistrz Wieruszowa
Rafał Przybył

Podobne artykuły

Skip to content