Od 10.12.2017 – 17.12.2017 roku, w ramach projektu „Wolontariat to radość dawania”, w Wieruszowie odbywa się spotkanie polsko-niemiecko-ukraińskie.
Realizacja projektu to efekt, zapoczątkowanej w 2015 r., współpracy Gminy Wieruszów z ukraińską Gminą Makiv. List intencyjny o współpracy partnerzy podpisali w sierpniu 2015 r., po odbyciu wzajemnych wizyt obu samorządów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, szkół oraz przedsiębiorców.
Beneficjenci projektu to 6 osobowa grupa młodzieży w wieku 8-16 lat (uczniowie szkół z Makova) oraz grupa z Niemiec – członków Martinshoff Diakoniaberg – fundacji realizującej zadania zlecone przez Rząd Saksonii. Od przeszło 10 lat partner Stowarzyszenia Integracyjnego „Klub Otwartych Serc” w Wieruszowie. Największy pracodawca na terenie Saksonii. Realizują zadania dla osób z niepełnosprawnością począwszy od dzieci w zakresie edukacji jak i dorosłych w zakresie terapii zajęciowej i zawodowej. Prowadzą również Dom Pomocy Społecznej, Mieszkania Chronione, Ośrodki Specjalistyczne całodobowe i dzienne.
W projekcie bierze udział młodzież polska – wolontariusze, zrzeszeni w klubach wolontariackich przy SIKOS, Wieruszowskim Domu Kultury, Stowarzyszeniu Św. Rocha, Szkole Podstawowej nr 2 w Wieruszowie, Szkole Podstawowej nr 3 w Wieruszowie, oraz harcerze związani ze Szkołą Podstawową nr 1 w Wieruszowie.
Uczestnicy projektu przybyli do Wrocławia 10 grudnia 2017 r., powitani przez zastępcę burmistrza Renatę Świeściak, gdzie mieli okazję zobaczyć jarmark świąteczny.
11 grudnia 2017 r. do południa młodzież wzięła udział w zajęciach w Wieruszowskim Domu Kultury.
W godzinach popołudniowych cała grupa odbyła spotkanie z wolontariuszami w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Wieruszowie, reprezentującymi jednocześnie Stowarzyszenie św. Rocha przy Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wieruszowie. W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy szkoły i opiekun wolontariatu.
Podczas spotkania z proboszczem Karolem Galewskim, połączonego ze zwiedzaniem zabytkowego kościoła św. Rocha i kościoła parafialnego, debatowano na temat działalności Stowarzyszenia a w szczególności różnorodnych działań wolontarystycznych i możliwości ich przeniesienia na grunt ukraiński.
12 grudnia odbyły się integracyjne warsztaty ceramiczne w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Wieruszowie. W zajęciach uczestniczyli goście z Ukrainy i Niemiec oraz osoby z niepełnosprawnością.
Po południu goście uczestniczyli w sesji Młodzieżowej Rady Gminy Wieruszów.
W godzinach wieczornych odbyło się integracyjne spotkanie wolontariuszy, przedstawicieli Stowarzyszenia Stowarzyszenie św. Rocha , harcerzy , Wieruszowskiego Domu Kultury i Gminy Wieruszów, w Pałacu w Lubczynie. Podczas wspólnej kolacji odbyła się debata realizatorów projektu nt. wolontariatu oraz kontynuacji współpracy polsko – niemiecko – ukraińskiej, ustalono propozycje działań na 2018.
13 grudnia o 9.00 – uczestnicy projektu spotkali się z władzami miasta – burmistrzem, zastępcą oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Wieruszowa.
Następnie odbyły się integracyjne warsztaty rękodzielnicze w Warsztatach TZ z udziałem wszystkich gości i osób niepełnosprawnych.
Spotkanie z przedstawicielami Szkolnego Klubu Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Wieruszowie i wspólny obiad w stołówce szkolnej.
Dzień zakończył się wspólną rekreacją na basenie, zorganizowaną przez Wieruszowski Dom Kultury.
14 grudnia 2017 r.– młodzież wzięła udział w podsumowaniu projektu „Twórczość – Terapia – Sukces” oraz w otwarciu wystawy pokonkursowej zorganizowanej w holu Urzędu Gminy w Wieruszowie.
Po wystawie uczestnicy wymiany oglądali seans filmowy „Listy do M 3” w kinie Słońce w Wieruszowie.
Po obiedzie odbyły się wspólne zajęcia z młodzieżą WDK prowadzone przez Panią Marię Breń – instruktorkę tańca pochodzącą z Ukrainy.
Piątek 15 grudnia 2017 r. – dalsze zwiedzanie Wieruszowa , spotkanie z przedstawicielami Szkolnego Klubu Wolontariatu w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie oraz spotkanie z uczniami współpracującymi z partnerską szkołą na Ukrainie.
Spotkanie w bibliotece miejskiej.
Udział w Lokalnej Gali Wolontariatu w WDK i zaprezentowanie przygotowanego programu artystycznego przez grupę z Makova.
W sobotę 16 grudnia , młodzież wzięła udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym w WDK, prezentując występy artystyczne oraz pomogła w organizacji jarmarku
Po południu w Urzędzie Miejskim w Wieruszowie odbyło się podsumowanie wizyty.
W niedzielę 17 grudnia pożegnaliśmy uczestników wymiany.