Relacja z realizacji projektu „Wolontariat to radość dawania”

Od 10.12.2017 – 17.12.2017 roku, w ramach projektu „Wolontariat to radość dawania”,   w Wieruszowie odbywa się  spotkanie polsko-niemiecko-ukraińskie.

Realizacja projektu to efekt, zapoczątkowanej w 2015 r.,  współpracy Gminy Wieruszów z ukraińską Gminą Makiv. List intencyjny o współpracy partnerzy podpisali w sierpniu 2015 r., po odbyciu wzajemnych wizyt obu samorządów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, szkół oraz przedsiębiorców.

Beneficjenci projektu to 6 osobowa grupa młodzieży w wieku 8-16 lat (uczniowie szkół z Makova) oraz grupa z Niemiec – członków Martinshoff Diakoniaberg – fundacji realizującej zadania zlecone przez Rząd Saksonii. Od przeszło 10 lat partner Stowarzyszenia Integracyjnego „Klub Otwartych Serc” w Wieruszowie. Największy pracodawca na terenie Saksonii. Realizują zadania dla osób z niepełnosprawnością począwszy od dzieci w zakresie edukacji jak i dorosłych w zakresie terapii zajęciowej i zawodowej. Prowadzą również Dom Pomocy Społecznej, Mieszkania Chronione, Ośrodki Specjalistyczne całodobowe i dzienne.

W projekcie bierze udział młodzież polska – wolontariusze, zrzeszeni w klubach wolontariackich przy SIKOS, Wieruszowskim Domu Kultury, Stowarzyszeniu Św. Rocha, Szkole Podstawowej nr 2 w Wieruszowie, Szkole Podstawowej nr 3 w Wieruszowie, oraz harcerze związani ze Szkołą Podstawową nr 1 w Wieruszowie.

Uczestnicy projektu przybyli do Wrocławia 10 grudnia 2017 r., powitani przez zastępcę burmistrza Renatę Świeściak, gdzie  mieli okazję zobaczyć  jarmark świąteczny.

11 grudnia 2017 r. do południa młodzież wzięła udział w  zajęciach  w Wieruszowskim Domu Kultury.

W godzinach popołudniowych cała grupa odbyła  spotkanie z wolontariuszami w Szkole Podstawowej  Nr 2 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Wieruszowie, reprezentującymi jednocześnie Stowarzyszenie św. Rocha przy  Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wieruszowie. W spotkaniu wzięli  udział dyrektorzy szkoły i opiekun wolontariatu.

Podczas spotkania z proboszczem Karolem Galewskim, połączonego ze  zwiedzaniem zabytkowego  kościoła św. Rocha i kościoła parafialnego, debatowano na temat działalności  Stowarzyszenia a w szczególności różnorodnych działań wolontarystycznych i możliwości ich przeniesienia na grunt ukraiński.

12 grudnia odbyły się integracyjne warsztaty ceramiczne w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Wieruszowie. W zajęciach uczestniczyli goście z Ukrainy i Niemiec oraz osoby z niepełnosprawnością.

Po południu goście uczestniczyli w sesji Młodzieżowej Rady Gminy Wieruszów.

W godzinach wieczornych  odbyło się integracyjne spotkanie wolontariuszy, przedstawicieli Stowarzyszenia Stowarzyszenie św. Rocha , harcerzy , Wieruszowskiego Domu Kultury i Gminy Wieruszów, w Pałacu w Lubczynie. Podczas wspólnej kolacji odbyła się  debata realizatorów projektu nt. wolontariatu oraz kontynuacji współpracy polsko – niemiecko – ukraińskiej, ustalono  propozycje działań na 2018.

13 grudnia  o 9.00 – uczestnicy projektu  spotkali się z władzami miasta – burmistrzem, zastępcą oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Wieruszowa.

Następnie odbyły się  integracyjne warsztaty rękodzielnicze w Warsztatach TZ z udziałem wszystkich gości i osób niepełnosprawnych.

Spotkanie z przedstawicielami  Szkolnego Klubu Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Wieruszowie i wspólny obiad w stołówce szkolnej.

Dzień zakończył się wspólną rekreacją na basenie, zorganizowaną przez Wieruszowski Dom Kultury.

14 grudnia 2017 r.– młodzież wzięła udział w podsumowaniu projektu „Twórczość – Terapia – Sukces” oraz w otwarciu wystawy pokonkursowej zorganizowanej w holu Urzędu Gminy w Wieruszowie.

Po wystawie uczestnicy wymiany oglądali  seans filmowy  „Listy do M 3” w kinie Słońce  w Wieruszowie.

Po obiedzie odbyły się wspólne zajęcia  z młodzieżą WDK prowadzone przez Panią Marię Breń – instruktorkę tańca pochodzącą z Ukrainy.

Piątek 15 grudnia 2017 r. –  dalsze zwiedzanie Wieruszowa , spotkanie z przedstawicielami Szkolnego Klubu Wolontariatu w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie oraz  spotkanie z uczniami współpracującymi z partnerską szkołą na Ukrainie.

Spotkanie w bibliotece miejskiej.

Udział  w Lokalnej Gali Wolontariatu w WDK i zaprezentowanie przygotowanego programu  artystycznego przez grupę z Makova.

W sobotę 16 grudnia , młodzież wzięła udział  w Jarmarku Bożonarodzeniowym w WDK, prezentując  występy artystyczne oraz  pomogła w  organizacji jarmarku

Po południu w Urzędzie Miejskim w Wieruszowie odbyło się podsumowanie wizyty.

W niedzielę 17 grudnia pożegnaliśmy uczestników wymiany.