Wizyta delegacji z Makowa w Wieruszowie – relacja

Dobiegła końca kolejna już wizyta młodzieży i opiekunów z Ukrainy z obwodu Maków. Przeszło dwa lata temu podczas spotkania burmistrzów z Polski i Ukrainy nawiązana została współpraca pomiędzy samorządami z Wieruszowa i Makowa. W pierwszej wizycie partnerów Ukrainy wziął udział burmistrz Makowa, który wspólnie z przedstawicielami swojej gminy odwiedził Wieruszów spotykając się z samorządowcami, rolnikami, przedsiębiorcami i przedstawicielami organizacji samorządowych. To podczas tej wizyty powzięto pierwsze decyzje kontynuacji współpracy w zakresie budowania społeczeństwa obywatelskiego w Makowie na Ukrainie i dzielenia się doświadczeniami polskimi a konkretnie gminy Wieruszów w zakresie samorządności oświaty, polityki społecznej, wolontariatu  i współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Bardzo ważnym okazały się różnorodne zadania w zakresie rolnictwa i przedsiębiorczości. Burmistrz Makowa na zakończenie tej wizyty zaprosił przedstawicieli gminy Wieruszów do Makowa aby tam na miejscu można było przekazać informację o różnorodnych rozwiązaniach jakie realizowane są w Wieruszowie i jakie wzbudziły duże zainteresowanie ze strony delegacji ukraińskiej. Podczas tej wizyty w Makowie burmistrz Wieruszowa i burmistrz Makowa podpisali list intencyjny w sprawie nawiązanej współpracy w którym to określili kolejne etapy działania.

Już w grudniu 2017 roku odbyło się spotkanie polsko-niemiecko-ukraińskie pt: „Wolontariat to radość działania”. W wyniku tej wizyty powstało Stowarzyszenie w Makowie zajmujące się osobami z niepełnosprawnością i działaniami wolontarystycznymi. Podczas tegorocznej wizyty uczniów i nauczycieli z Makowa w Wieruszowie odbyło się ewaluacyjne spotkanie w Urzędzie Miejskim w Wieruszowie. W obecności Pana Burmistrza Rafała Przybyła i Henryki Sokołowskiej Prezes Stowarzyszenia oraz delegacja ukraińska przekazała szczere podziękowania za dotychczasową pomoc i życzliwość w realizowaniu współpracy. Przedstawiciele delegacji Ukrainy przekazali wiele ciepłych słów i upominków dla Burmistrza Rafał Przybyła, Henryki Sokołowskiej, Mariusza Dychto, który wsparł finansowo utworzenie Stowarzyszenia w Makowie. Gorące podziękowania skierowali również do Pani Marii Biczysko – Firma TUDOR i Wioletty Florkiewicz – Firma DUO. Obydwie Panie obdarowały po raz kolejny prezentami młodzież ukraińską i zadeklarowały dalszą współpracę. Tegoroczna wizyta zakończyła pierwszy etap współpracy kolejne działania będą podjęte w 2019 roku.