Zasłużona dla Gminy Wieruszów – Henryka Sokołowska

Henryka Sokołowska_rsHenryka Sokołowska – urodziła się 19 stycznia 1950 roku w Wieruszowie, córka Romana i Kazimiery z domu Nikodem.
Od 1976 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Miejsko – Gminnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Wieruszowie. Działalność Stowarzyszenia oceniana jest bardzo wysoko przez Zarząd Wojewódzki i Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, czego dowodem są przyznawane i wręczone najwyższe odznaczenia organizacyjne. Pani Sokołowska jest członkiem Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, brała udział w zjeździe krajowym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Jest autorką projektu dotyczącego tworzenia świetlic socjoterapeutycznych dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Od 1990 roku jest organizatorem turnusów integracyjnych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, pochodzącej z rodzin patologicznych i dysfunkcyjnych oraz ich zdrowych rówieśników. Ponadto zajmuje się organizacją różnych form wypoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Od 1989 roku utworzyła koło dzieci niepełnosprawnych noszące nazwę „Klub Otwartych Serc” na początku dla 9 osób. Na koniec 1995 roku liczba niepełnosprawnych dzieci i młodzieży wynosiła 47 osób i tyle samo rodziców, opiekunów. Pani Sokołowska rozpoczęła wówczas starania o utworzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej dla niepełnosprawnych. Starania dotyczyły pozyskania lokalu i środków na jego adaptację, wyposażenie, zakup samochodu oraz na funkcjonowanie placówki.
W październiku 1995 roku rozpoczęto prace adaptacyjne, a już od 1 lutego 1996 roku rozpoczęły działalność cztery sekcje. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wieruszowie były na ówczesny dzień jedyną tego typu placówką na południu Województwa Kaliskiego, dlatego też działalnością tej placówki, a przede wszystkim możliwością uczestnictwa w prowadzonej terapii zainteresowali się niepełnosprawni nie tylko z gmin Powiatu Wieruszowskiego, ale również z rejonu Kępna i Sycowa.
Od 1 maja 1997 roku po drogach Gminy Wieruszów jeździł jedyny na terenie naszego działania samochód dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Wprawdzie służył on docelowo uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej, ale w razie potrzeby i innym niepełnosprawnym, czego mieliśmy dowód podczas organizacji np. referendum.
W 1996 roku z inicjatywy Henryki Sokołowskiej zostało powołane Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc”. Współpracuje ono podobnie jak Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z różnymi fundacjami i Stowarzyszeniami w kraju i zagranicą.
Aktualnie trwają prace adaptacyjne przy rozszerzeniu działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej, których koszt pokrywany jest ze środków pozyskanych od miejscowych zakładów pracy, instytucji i osób prywatnych na zasadach sponsoringu.
Za utworzenie warsztatów szczęścia i radości dla dzieci i młodzieży pokrzywdzonych przez los postanawia się, aby nazwisko Pani Henryki Sokołowskiej znalazło się wśród zasłużonych Wieruszowa.

Wpisem do Księgi Zasłużonych Gminy i Miasta Wieruszów uhonorowano Henrykę Sokołowską na mocy uchwały Rady Miejskiej w Wieruszowie Nr XLIII/212/97 z dnia 6 czerwca 1997 r.

Treść uchwały